Eğitim Danışmanı
Merve Gülerce

Kimdir ?

Bursa İznik'liyim, Evliyim. Sosyolog, Felsefe Öğretmeni, Rehber Öğretmeni, Eğitim Koçu, Yazar ünvanlarına sahibim. Uzun zamandır başarıya aç öğrencilerin hayallerine kavuşmaları için çaba harcıyorum. Bu alanda kendimi geliştirmek amacı ile sayısız eğitim aldım. Amacım bana güvenen aileleri ve ögrencileri hayallerinden daha iyi yerlerde görmek. Bu bağlamda hayatımın geri kalanında da hep kendimi geliştirme ve daha faydalı olabilme çabası içinde olacağım.

Kariyer Geçmişi

  • Şuanda Antaya'da eğitim koçluğu yapmaktayım. Daha önce milli eğitim bakanlığına bağlı programlarda sonrasında ve üç ayrı prestijli özel kolejde ve iki özel eğitim merkezinde çalıştım.
  • Özellikle üniversite hazırlığındaki öğrencilerin en iyi şekilde hazırlanıp en doğru şekilde yönlendirilmesi için çalışmalar gerçekleştirmekteyim. Ancak bir çok yaş gurubunda ve bir çok farklılıklara sahip öğrenci profili ile çalıştım.
  • Bunların hepsinin yanında her zaman gururla taşıdığım Sosyolog ünvanım ile bireyi her zaman yaşadığı çevre ve toplumla beraber düşünüp kitlesel olarak olaylara doğru yaklaşıp maksimum fayda sağlayabildiğimi düşünmekteyim.

SÜREÇ NASIL İLERLER

Eğitim Koçluğu süreçleri hakkında

Hedefin Belirlenmesi

Çalışmaları anlamlandırmak ancak hedef belirlemek ile olur. Bu nedenle var olan şartların imkan verdiği en gerçekçi ve en iyi hedefler belirlenir.

Yol Haritası

Hedefimize ulaşmamız için gereken yol haritası çıkartılır. Olası güçlükler ve bu güçlükler ile nasıl başa çıkılabilineceği belirlenir.

Motivasyon

Yol haritamızda ilerlerken motivasyonunu kaybetmenize sebep olabilecek zorluklar karşınıza çıkacaktır. Bu zorlukları beraber aşacağız.

Analizler

Kat ettiğimiz her kilometre taşında durumumuzu tekrar kontrol edip doğru yolda ilerlediğimizden emin olarak yola devam edeceğiz.

Son Düzlük

Son ana kadar hayattan kopmadan en verimli şekilde ilerleyeceğiz. Tüm yarışlarda her zaman en önemlisi yarışı hakkı ile tamamlayabilmektir.

Başarının Tadını Çıkartacağız

Tebrikler ! Başarı yolunda ihtiyacın olan öz denetime ve iç motivasyona artık sahipsin. İşte başarıya ulaşmak bu kadar kolay.

Eğitim Koçuluğu Hakkında

Özellikle online eğitim koçluğu hizmeti hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplamaya çalıştık.

Sabit bir yol yok!

Çalışmalarımızda tüm yöntemler ve usuller bireyseldir. Asla öğrencilerimize hazır bir programı paylaştırıp veya sabit bir yöntemi dayatmayız. Böyle yaparak günü kurtarmaya çalışan ve onlarca öğrencinin emeklerine zarar veren "kişiler"'den değiliz. Eğitim anlaşıyışımız bu tarz kurum ve kişilere her zaman karşı olmamızı her zaman öğrencilerimizin yanında olmamızı gerektirmektedir.

Haftalık Programlar

Genellikle haftalık video görüşmeler yaparız. Yüz yüze sohbet ederiz biraz. Genellikle haftalık diyorum çünkü bir sınırımız yok! Gerekli durumlarda haftada iki veya üç görüşme yaptığımız da olacak. Görüşmelerde program hazırlanmaz. Bu kısım önemli. Görüşmeler daha çok analiz üzerine olur bir önceki haftayı değerlendiririz. Süreci enine boyuna konuşuruz. Taktikler ve teknikler üzerine konuşuruz. Görüşme sonunda bu konuşmalar ışığında gelecek haftaki programdan beklentilerin hakkında konuşuruz. İsteklerin varsa onları dinlerim.

Günlük Takip/Analiz

Her gün ilerleyiş takip edilir günlük rutin kontrollerimiz ile programın verimliliği sürekli ölçülür gerektiği yerde taktik ve yöntemler değiştirilebileceği gibi öğrencimizi görüşme gününü beklemeden en kısa sürede tekrar görüşmeye davet edebiliriz. Programlar hafta içinde gerekirse tekrar tekrar değişebilir. Genellikle bu durum ilk haftalarda daha sık görülse de analizler sayesinde tespit ettiğimiz ders çalışma verimliliği her zaman bizim için asıl kriterdir.

Deneme Analizi

Süreç içinde sürekli idmanlı olmalıyız. Sürekli deneme sınavları olup eksilerimizi ve artılarımızı takip etmeliyiz. Deneme sınavlarının analizi bizim için çok kritiktir. Genellikle deneme sınavında yapabilecekleriniz gerçek sınavda yapacaklarınıza en yakın sonucu verir. Online eğitim koçuluğu desteğini aldığınız süre içerisinde bu sınav analizlerinin ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Üstelik sürecin sonunda bu analizleri kendiniz de yapabiliyor olacak ve bu doğru analiz yeteneğini bir ömür kullanarak yanlışlarınızdan çok daha kolay kurtulabileceksiniz.

Takipli Sınavlar

Evde odanızda çalışma ortamında tek başınıza çok sınava girdiniz ancak sınav gününün atmosferini hiç yaşamamış o baskı ile baş edememiş olabilirsiniz. İşte bu sebepten iki farklı uygulamamız var. Birincisi uygun gördüğümüz öğrencilerimizi genellikle 4 kişilik gruplara ayırarak kamera açık hocamızın takibinde deneme sınavına tabi tutuyoruz. Hatta sınav yaklaştığında sizinle sınavda dağıtılan kalemler ile sınavda diyeceğiniz kıyafet ve gerçek sınav saatinde bu etkinliği yapacağuız. Bir diğer uygulamamız ise türkiye çapında şubeleri olan dershaneler ile deneme sınavlarına girmeniz. Dershaneye kayıt olmadan sadece deneme sınavlarına katılarak gerçek sınav atmosferine daha yakın bir atmosferde deneme çözmenizi sağlıyoruz. Gerekli durumlarda bu yöntemlerin ikisi birden uygulanabilirken yine gerekli durumlarda ikisinden birini uygulayabiliyoruz. Söylediğimiz gibi önemli olan hangi öğrencide hangi materyallerin ne kadar verimli olacağı konusu.

Veli ve Öğretmen Görüşmeleri

Tıpkı öğrencimi ile yaptığımız görüşmeler gibi velilerimiz ile de her hafta görüşüyoruz. Sadece sınav dönemi yaklaştığında öğrenciler ile yapılan görüşme sayısı artabiliyor bu sebepten yoğunluk durumunda veli görüşmelerini gerekli durumlar oluşmamış ise ikinci plana bırakabiliyoruz ancak böyle durumlarda bile sürekli irtibat halinde kalıp en fazla iki haftada bir yine uzun görüşme yapıyoruz. Velilerimizi çok seviyoruz ancak öncelik her zaman öğrencilerimiz. Velilerimiz de öğrencilerimiz gibi her zaman bizimle irtibat kurma hakkına sahipler. Zaten mevcut eğitim anlayışımızda öğrenci veli öğretmen iş birliğine çok ama çok önem veriyoruz. Velileri bize yardımcı olabilecek şekilde yönlendirmeye ve öğrencimiz için imkanlar dahilinde en verimli ortamı sağlamaya çalığıyoruz. Yine velimiz ile görüştüğümüz gibi gerekli durumlarda varsa öğrencimizin gittiği dershane veya benzeri bir özel eğitim kurumu oranın rehberlik servisi ile de iletişime geçiyoruz.

Kaynak Tavsiyesi

Bu uzun süreçte ihtiyacınız olan kaynakların seçimlerini beraber yapabiliriz. İlk haftalarda kullanılacak materyallerin seçiminde sizi daha iyi tanıyabilmek ve alışkanlıklarınızı görmek adına seçimi biraz daha sizin görüşlerinizi ön planda tutarak beraber yapabiliriz. Ancak ilerleyen haftalarda eğitim koçunuzun ipleri biraz daha eline alacak ve sizi daha çok yönlendirecektir. Sadece kitaplarda değil dijital kanallarda da materyaller tavsiye edeceğiz. Özellikle öğrenme güçlüğü yaşanabilecek konularda öğrencinin yapısına en uygun video ders anlatımına yönlendirmek gibi çalışmalarımız da olacak. Yine aynı şekilde gerekli görülen durumlarda özel ders veya benzeri bir ek materyal tavsiyesinde de bulunulabilir. Tüm bunlarda en önemli kıstas imkanlara uygun olan gerçekten verimli materyalleri kullanarak başarıya ulaşmamız olacaktır.

Tercih Danışmanlığı

Tüm öğrencilerimiz ile sınav sonrası süreçte irtibatımızı kopartmadan her aşamada desteğimize devam ediyoruz. Tercih döneminde istekleriniz doğrultusunda alternatifli tercih listeleri oluşturup tavsiyelerde bulunuyoruz. Beraber başardığımız bu zorlu sürecin keyfini de beraber çıkartmayı ve bu haklı gurura ortak olmayı o kadar çok seviyoruz ki...

destek