Merve Gülerce

Eğitim Koçu

SINAV ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

SINAV ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İşte bu sınavlardan önce başarımızı arttırmak amacıyla hayat tarzlarımızda birkaç küçük değişiklik yapmamız gerekiyor.

SINAV ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

SINAV ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hayatımızın belli başlı dönemlerinde karşılaştığımız ve bizler için dönüm noktası olarak anılan belli başlı sınavlar vardır. Hayatımızın kilometre taşı diyebileceğimiz bu büyük sınavlar; liseye geçiş sınavı, Üniversiteye geçiş sınavı, Memuriyet sınavı gibi sınavlardır. Bizler bu sınav serüveni ile dolu yaşantımızda kazanma hırsı ile kaybetme korkusunu aynı anda yaşarız. Kazananlar ile kaybedenlerin kesin çizgi ile ayrıldığı bu hayat yarışında kazananlar için bu dönüm noktaları en büyük’’ başarı’’ ile anılırken, kaybedenler için en büyük ‘’başarısızlık’’ olarak anılmaktadır. Aslında hayatımız başlı başına bir sınav aslında. Ancak eğitim ve öğrenim serüvenimizde tabi tutulduğumuz bu sınavları başarı ile tamamlamak daha çok kişinin kendi elinde olan bir süreçtir.


İşte bu sınavlardan önce başarımızı arttırmak amacıyla hayat tarzlarımızda birkaç küçük değişiklik yapmamız gerekiyor. Bu gün sizlere yapmamız gerekenlerden değil. Yapmamamız gerekenlerden bahsedeceğim. 
Bu tedbirler küçük görülebilinir ancak kesinlikle oldukça etkilidir. Ernst & young’da dediği gibi ‘’Büyük düşün küçük adımlarla başla.’’


1-) Uyku Düzeninizi Bozmayın ve Sabahları Asla Geç Kalkmayın!

Uyku hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi uykunun da belli bir düzeyi ve saati olmalıdır. Sağlıklı bir uyku sağlıklı bir öğrenme ve sağlıklı düşünebilme için gerçekten çok önemli. Eğitim öğretim hayatımız boyunca girdiğimiz tüm sınavlar genellikle erken saatlerde olur. Bu nedenle  sınav saatinden en az bir iki saat önce uyanın ve sınav saatinde mutlaka deneme sınavları çözün. Bu sizin gireceğiniz sınavda sınav süresince motivasyonunuzun oldukça güçlü olmasını sağlayacağı gibi odaklanma probleminizi de en aza indirecektir.2-) Oyunları Bir Kenara Kaldırın

Çocukluk dönemlerimizden bu yana oyunlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu gibi öğrenmemiz üzerinde de oldukça etkilidir. Ancak gelişen teknoloji ile özellikle dijital platformlar üzerinden oynanan oyunların beynin gerçeklik algısı üzerine çok ciddi etkileri bulunmaktadır. Bu gibi durumlar beyninizden gerçek hayatta alacağınız tepki süresini ve algılama hızınızı ciddi anlamda etkileyebilir. Ayrıca zaman yönetimi konusunda da başarınızı düşürebilir. Unutmayın 5 dakika ya da 10 dakika diye girdiğiniz oyunlarda saatlerinizi hiç fark etmeden harcayabilirsiniz.

3-) Teknolojik Bağımlılıklar!
 

Son yıllarda belki de en tehlikeli bağımlılıklardan biri de teknolojik bağımlılıklardır. Telefon bilgisayar ve televizyon gibi cihazlar eskisi gibi tek bir amaçla kullanılmadığı ve pek çok amaca yönelik olduğu için en çok kullanılan ürünlerdir. Ve bunların bireylere sunmuş olduğu sanal ortamlarda kişilerin gerçeklik algısı üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaratmakta ve zaman yönetimini olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu nedenle telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerden olabildiğince uzaklaşın. Bilgisayar ve telefon konusunda bir bağımlılığınız söz konusu ise bu süreçte mutlaka kendinizi limitlendirin ve bu cihazları kullanmamayı düşündüğünüz süreler boyunca kolay erişilmeyecek göz önünde olmayacak yerlere kaldırın.