Koçluk Ücreti Ne Kadar


Eğitim koçu ücretleri genellikle aylık veya yıllık alınır. Bazı kurumlarda tüm sene boyunca kesintisiz koçluk desteği sunulurken bazı kurumlarda ise eğitim öğretim dönemleri süresince uygulanır. Eğitim koçluğu ücretini belirleyen temel unsurlar kurumun kurum veya eğitimci danışmanın giderleri ve öğrenci kontenjanı ile doğru orantılıdır. Burada çok dikkatli olmakta fayda var. Aslında karşınızdaki koçun veya kurumun statüsünü göz önünde bulundurarak sizden ne düzeyde ücret talep etmesi gerektiğini anlayabilir buna göre hareket edebilirsiniz. Bu gün itibari ile yüz yüze koçluk fiyatları iler bazında ve ilçeler bazında çok ciddi oranda değişmektedir. Örneğin lüks semtlerde fiyatlar çok daha yüksek seyrederken sosyo ekonomik düzeyi daha düşük olan bölgelerde daha uygun fiyatlı hizmetler görüntülenmetedir. 


Kurumlarda online eğitim koçluğu için aylık 300TL ile 1800TL arasında değişmektedir. Bireysel eğitim koçlarında ise 200TL ile 1500TL gibi bir aralık söz konusudur. Yine bazı eğitim kurumları alınan diğer eğitim hizmerlerine ek olarak bu hizmeti ücrete dahil olarak yani ücretsiz şekilde sunabilmektedir. Ancak genellikle kurumlardaki anlayış bireysel değil grup koçluğu şeklindedir. Ve öğrenci ile birebir ilgilenmez bu alanda sorumluluk almazlar. Hazır programlar üzerinden öğrencilerin iletleşini takip etmeyi eğitim koçluğu ile karıştırma gibi durumlar söz konusu olabilir.İyi Bir Eğitim Koçu Hangi Aralıkta Ücret Alır?

Eğitim koçlarını araştırdığınızda ciddi bir isim ve bilgi kirliliği ile karşılaşabilirsiniz. Çoğu eğitimci olmayan kişi bu alana bir iş kolu gözü ile bakar ve gerekliliklerini bilmeden ek gelir sağlamak amacı ile girmek ister. Ancak bu başta bir suç olmak ile birlikte bir çok kaliteli gencimizin eğitim hayatlarına ve emeklerine zarar verebilmektedirler. Bu kişilerden kesinlikle uzak durmak veli ve öğrencilerimizin en önemli hedefi olmalı. 

Şuanda resmi kayıtlara göre Milli Eğitim Bakanlığına bağlı görev yapan öğretmenlerimizin maaşı 6210TL Özel sektörde durum biraz daha karışık ancak özellikle büyük şehirlerde yaşayan kendini kanıtlamış nitelikli bir öğretmen bu maaşın üstünde bir gelir elde edebilir. Bu durumda nitelikli bir öğretmenin 150 - 200 tlden bir kurumda çalışıyormuş gibi gelir elde edebilmek için en az 30-40 öğrenci kabul etmesi gerekir. Haftada bir öğrenci ile görüşme yapacağını düşünürsek haftada bir gününü de dinlenmeye ayırması durumunda günlük 6 - 8 öğrenci ile görüşmesi gerekecektir. Bu durumda her öğrenci ile tek tek ilgilenemez analiz yapamaz her birisi için tek tek program hazırlayamaz. Gördüğünüz gibi nitelikli bir öğretmen istese de ucuz fiyattan öğrenci kabul edemez. 


İyi bir eğitim koçu bu işi bireysel olarak yapıyor ise en düşük öğrenci başı aylık 600 lira civarında bir ücret almalıdır. Aksi taktirde öğrenci sayısını fazla tutması gerekir ve öğrenciler ile yeterince ilgilenemediği için öğrencisinin geleceğine zarar verebilir. Kurumlarda ise bu durum çok daha ciddi. Kurumların giderleri çok daha fazla ve bir çok ek kısıtlama söz konusu bir kurum sizden aylık 1200 liranın altında bir ücret istiyorsa orada bireysel bir koçluk hizmeti yoktur.  


Biz Eğitim Koçluğunu Ne Kadar Ücretle Yapıyoruz ?

Dilerseniz hizmetlerimiz kısmına göz gezdirebilirsiniz. Bizler sınav dönemi ve ara sınıf öğrencileri olmak üzere iki farklı kontenjan tipi sunmaktayız. Dijital platformlar üzerinden sadece online hizmet verdiğimiz için geleneksel kurumlar ile bireysel koçluk arasında bir çizgide tüm kaynaklarımızı öğrencilerimiz faydasına efektif olarak kullanmaktayız. İlk günden bu yana az öğrenci kabul ederek öğrencilerimizle daha çok ilgilenmekte ve onları hayallerine daha emin adımlar ile taşımaktayız. Bununla birlikte biz eğitim koçluğu sürecinde çok daha etkin ve çok daha bilimsel yöntemler ile ilerliyoruz.