Eğitim Koçu Nedir


Eğitim koçu veya diğer adı ile Eğitim danışmanı eğitim gören veya sınavlara hazırlanan kişilerin eksiklerini analiz edebilen ve onları başarıya doğru yönlendirebilen kişilerdir. Öğrencilerin eksiklerini analiz edip onlara düzenli program ile bu eksiklerini kapatmalarında yardımcı olurlar. Eksikler kapandıktan sonra düzenli ve doğru çalışma teknikleri ile başarıyı arttırma odaklıdırlar. 

Eğitim koçu kavramı özellikle son dönemlerde ciddi anlamda popülarite kazanmıştır. Önceki senelerde bu kavram pek bilinmezdi. Sadece belirli imkanlara sahip öğrencilerin erişebileceği bir lüks olarak bilinirdi. Ancak özellikle son dönemde öğrencilerin ve velilerin dahada bilinçlemesi sınav süreçleini daha profesyonel şekilde yönetmek istemeleri ihtiyacı arttırmıştır. 


Günümüzde birçok özel okul ve eğitim kurumunda özel eğitim koçları görev almaktadır. Bunun dışında eğitim koçları ve eğitim danışmanları kendi koçluk veya danışmanlık servislerini de açıp öğrencilere yardımcı olabilmektedirler. Bunun dışında çokça talep gören çalışma modellerinden biriside online eğitim koçluğu modelidir.  

Eğitim koçları bağlı bunuldukları kurumun imkanlarında bu hizmeti öğrenci gruplarına veya bire bir öğrencilerine verebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus her öğrencinin çalışma programının kendisine özel olmasıdır. Farklı öğrenciler farklı konular için farklı öğrenme güçlüklerine sahip olabilir. Eğitim koçları bu durumlara dikkat etmeye ve tüm öğrencileri başarıya ulaştırmaya odaklı şekilde eğitilmiş ve kariyerlerini bu doğrultuda şekillendirmiş kişilerdir.